Turistlere İpuçları

Konaklama
Kalacak bir yer ayarlamak için, konaklanacak yer önceden rezerve edilmelidir ve adres, Göç formuna girilmelidir.

KONUKEVLERI: İster konuk odası olan evler, ister özel resepsiyon alanı ve banyolu, klimalı yatak odaları olan, amaca özel olarak inşa edilmiş yapılar olsun, atollerde yerleşimin bulunduğu adalarda yer alan ve Turizm Bakanlığına kayıtlı olan konukevlerinin toplam sayısı 2016 yılının Eylül ayında 392’ydi. Düşük bütçeli gezginler için uygun olan bu konukevleri, yerel mutfağın bulunduğu Maldiv hayatını deneyimleme ve Maldiv kültürünü anlama fırsatı sağlar. Bazı adalarda turistlerin kullanımına yönelik plajlar vardır; su sporları ve dalma aktiviteleri düzenlenebilir. Yerleşim olan adalarda kapalı bir kıyafet yönetmeliği uygulanır ve alkol yasaktır. Ancak, turistler ara sıra yakınlardaki tatil adalarını veya demirlemiş LiveAboard tekneleri ziyaret ederek yemek yiyip şarap içebilir.

OTELLER: Konukevlerinden daha iyi imkanlara sahip 17 otel vardır; ancak bu otellerin başta Malé olmak üzere yerleşim olan adalarda bulunması nedeniyle alkol yasaktır ve konuklar, halka açık yerlere giderken kapalı giyinmelidir.

TESİSLER: Kayıtlı turist tesislerinden her biri, kendi boş adasında bulunur. Bu tesislerin konaklama yerleri ise, üstün mimari tasarımlı denize nazır odalar ya da su üzeri villalarıdır. Buraların dekoru moderndir ya da tropik ada stilindedir, konfor oldukça lükstür, yiyecek çeşitleri ise dünyanın dört bir yanındaki gurme tatlardan seçme büfelere kadar uzanır; ayrıcalıklı bir gizlilik içinde unutulmaz bir tatil geçirmeniz için barlar, akşam eğlenceleri, dalış okulları, su sporları ve iyi eğitimli personel bulunur.

LIVEABOARD: Kayıtlı 132 LiveAboard tekneden birinde bir tatil yapmak, küçük gruplarda dalış ya da sörf safarisinin tadını çıkarmak, her gün yeni bir dalış noktasına gitmek ve ekibin organize ettiği sessiz bir piknik için mükemmel olan ıssız adalar da dâhil olmak üzere gerçek Maldivler’i keşfetmek için harika bir fırsattır. Sade bir tasarımı olan kabinlerde, kabine bağlı banyolar ve teknede hazırlanan yerel yemeklerin tadını çıkarmak için ortak bir masa bulunur; alkol ise turistlere serbesttir.

Havaalanı
Gelen yolcular pasaport bilgilerini, Maldivler’de kalacakları adresi ve kalacakları süreyi yazarak bir Göç formu doldurmalıdır. Ibrahim Nasir Uluslararası Havaalanı kendi adasında bulunur. Burası, yolcu vapuruyla Malé’den yaklaşık 10 dakika uzaklıktadır. Tesis temsilcileri gelen yolcuların tümünü karşılar. Bazı tesislerde ise konuklara yönelik özel salonlar bulunur. Kamuya açık alanlarda bir spa/kaplıca, bir eczane, postane, cep telefonu ofisi, banka, ATM, emanet bagaj ofisi ve birkaç kahve dükkanı yer alır. Gümrükten muaf alışverişler yalnızca ayrılış sırasında yapılabilir. Hızlı Göç gişesinin yanı sıra, havayollarının Business Class yolcularına yönelik VIP salonları bulunur.

Alkol
Alkole, yalnızca yabancıların tesislerde ya da turistlere yönelik LiveAboard teknelerde tüketmesi koşuluyla izin verilir. Kayıtlı bir konukevinde ya da otelde kalıyor dahi olsanız, yerleşimin olduğu adalarda alkol tüketimi yasaktır. Ancak, barlarda ve restoranlarda, birçok kaliteli alkol çeşidi, geleneksel ve tropik  kokteyller ve dünyanın dört bir yanından seçkin şaraplar bulunur.

Su Sporları
Muz bot, body boarding, katamaran yelkeni, kano, flyboarding, fun tube riding, cam tabanlı tekneyle yolculuk, jet ski, uçurtma sörfü, knee boarding (dizler üzerinde yapılan bir tür sörf), kürek sörfü, deniz paraşütü, tüple dalış, şnorkelle yüzme, amatör balıkçılık, yüzme, wake boarding, su kayağı, dalga sörfü ve rüzgar sörfü, adalarda yapılabilecek su sporları arasında yer alır.

Ayurveda
Bitkisel tedavilerden ve terapilerden oluşan bu Asya tarzı doğal şifa sistemi birçok tesiste mevcuttur.

Kitapçılar
Malé’de, popüler romanların ve kırtasiye malzemelerinin yanı sıra Maldivlilerin hayatıyla ilgili kitapları da bulabileceğiniz kitapçılar yer alır.
Çalışma Saatleri
(Pazar-Perşembe)
Bankalar: 08.00-13.30
Hükümet: 08.00-14.00
Özel Sektör: 08.00-17.00
(Cumartesi: 08.00-14.00)

Çocuklar
Bazı tesisler, sekiz yaş altı çocukları kabul etmemektedir; bazıları ise çocuklar için bakıcı, çocuk yuvası ve oyun alanı hizmeti sunmaktadır. Tesisler, çocuklar için güvenli ve eğlencelidir.

Giyim
Sıcak iklim nedeniyle pamuktan yapılmış giysiler giymeniz önerilir. Turistler, yerel kültüre saygı göstererek kapalı giyinmelidir; yerleşim olan bir ada ziyaret edilirken veya bu tür bir adada kalınırken, vücudun omuzlardan dizlere kadar olan bölümü kapatılmalıdır.

Para Birimi
Maldivler Rufiyaası (MVR), başka para birimlerine çevrilemeyen ve yalnızca Maldivler’de bulunan bir para birimidir. Ancak, 1,00 dolar 15,42 MVR’ye denk gelecek şekilde bir kurla, ABD doları Maldivler’in her yerinde yasal para birimi olarak kabul edilir. Turist tesislerinde başlıca tüm kredi kartları ve Euro, İngiliz Sterlini gibi para birimleri de kabul edilir.

Gümrük
Turistlerin şunları ülkeye sokması yasaktır: alkol; kimyasal maddeler; köpekler; putlar; barut ve patlayıcı maddeler; canlı bitkiler ve canlı hayvanlar, ilaçlar ve steroidler; İslam ile çelişen materyaller; narkotik maddeler ve psikotrop maddeler; domuz ve domuz ürünleri, pornografik materyaller; zıpkın, ateşli silahlar ve mühimmat.

Engelli Bireylere Sağlanan Kolaylıklar
Malé’de, talep üzerine tur rehberleri engelli konuklara yardımcı olur ve gerekirse tekerlekli sandalye ayarlar. Tesislerin tümünde kullanıma hazır tekerlekli  sandalyeler bulunur. Ayrıca, çoğu tesisin kamuya açık alanlarında rampalar bulunur ve tekerlekli sandalyenin erişemediği odalarda bu rampalar odalara erişim sağlanacak şekilde ayarlanır.

Gümrüksüz Alışveriş
Ibrahim Nasir Uluslararası Havaalanında, yalnızca ülkeden çıkış yapılırken satın alınabilecek üst kalite hediyelik eşyaların, seçkin markalara ait parfümlerin ve seçkin alkollü ürünlerin satıldığı bazı gümrüksüz ürün mağazaları yer alır.

Ekonomi
Turizm, Balıkçılık, Deniz Taşımacılığı.

Elektrik
240 volt

Acil Durum Telefon Numaraları
Ambulans 102
Sahil Güvenlik 191
İtfaiye 118
Polis 119

Güzel yemek
Egzotik kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği büfelerinin yanı sıra, birçok tesisin mimari tasarımlı alakart restoranlarda, hatta su altı restoranlarında bile seçkin lezzetlerden oluşan fine dining seçeneği bulunur.  modern iletişim araçları, hızlı ulaşım ve uzman şefler sayesinde, Maldivler’de her türlü leziz yemeği tadabilirsiniz.

Döviz
Ibrahim Nasir Uluslararası Havaalanındaki bankada ve Malé’de yer alan döviz bürosunda para ve seyahat çeki bozdurulabilir. Tesislerde kredi kartı geçerlidir.

Ayakkabı
Genellikle ayağınızdakileri çıkarıp yalın ayak yürümek isteyeceğiniz için, sandaletler en iyi seçenektir.

Hükümet
Maldivler, her beş yılda bir, siyasi partiler tarafından aday gösterilen kişiler arasından seçilen Başkanın yönettiği ve halkın katıldığı oylamayla seçilmiş 85 üyenin oluşturduğu tek meclisli bir Cumhuriyettir.

El İşi Zanaat Ürünleri
Kırmızı, siyah ve altın rengi desenleri olan cilalı el işi ürünleri, kurutulmuş kamışlardan dokunan keçeler (kunaa), yapraklardan ve kabuklardan yapılan Hindistan cevizi eşyaları, altın ve gümüş danteller, iki adet beyaz şeridi bulunan siyah bir eteklik olan feyli gibi pamuklu giysiler, ada halkı tarafından yapılan geleneksel el işi ürünleri arasındadır.

İnternet
Turist tesislerinde Kablosuz İnternet Bağlantısı bulunur ve genellikle ücretsizdir.

Dil
Dhivehi ve İngilizce

Bagaj
Maldivler’e gelirken yanınızda olabildiğince az eşya getirin; zira sadece plaj giysilerine, pamuklu günlük giysilere ve güneş losyonuna ihtiyacınız olacak. Tıbbi Yardım Bazı tesislerde, oralarda kalan sağlık görevlileri bulunur ve Malé’de özel hastaneler vardır. Ayrıca, Malé’de ve yerleşimin olduğu diğer adalarda
eczaneler de bulunur.

Cep Telefonu
Havaalanında bulunan iki adet mobil ağ dükkanından SIM kartı satın alabilirsiniz. Yerel aramalar, uluslararası aramalar ve veri kullanımı için bu karta kontör yükleyebilirsiniz.

Ulusal Amblemler
Bayrak: Ortasında hilal bulunan yeşil dikdörtgen ve bu dikdörtgeni çevreleyen kırmızı bir şerit
Çiçek: Pembe gül (Rosa polyantha)
Ağaç: Hindistan cevizi palmiyesi

Gece Kulüpleri
Çoğu tesiste, haftada en az bir kez müzikli eğlence düzenlenir. Bu eğlencelerde, Maldivli müzisyenler en sevilen şarkıların yanı sıra hafif jazz da çalar. Birkaç tesiste tüm gece parti yapmak için disko/gece kulübü bulunur.

Pulculuk
Ulusal Müze’de, koleksiyonculara posta pulları satanbir tezgah vardır. Ayrıca, havaalanında da turistlerden gelen bu tür taleplere alışkın bir postane yer alır.

Nüfus
Maldivler’in tahmini nüfusu 400.000’in üzerindedir. Sürgünde olan uzun dönem işçiler de bu sayıya dâhildir.

Özel Uçak
Ibrahim nasir Uluslararası Havaalanından ve Gan’da bulunan Uluslararası Havaalanından özel jet temin edilebilir. Buna ilişkin ayarlamalar, yerel bir havayolu acentesi aracılığıyla önceden yapılmalıdır.

Özel Yatlar
Gümrük düzenlemelerine göre, ülke dışından Maldivler’e gelen tüm deniz taşıtlarının öncelikle ulusal bir limana girmesi gerekir. Bu limanlar Malé Ticaret Limanı, Ibrahim Nasir Uluslararası Havaalanı, Hanimaadhoo Uluslararası Havaalanı, Kulhudhuffushi Bölge Limanı, Gan Uluslararası Limanı ve Hithadhoo Bölge Limanı’dır.

Resmi Tatiller – 2018
1 Ocak Yeni Yıl
1 Mayıs İşçi Günü
16 Mayıs Ramazan Ayının ilk günü
15 Temmuz Ramazan Bayramı
26 Temmuz Bağımsızlık Günü
20 Ağustos Hac Günü
21 Ağustos Kurban Bayramı
11 Eylül Hicri Yılbaşı
3 Kasım Zafer Günü
11 Kasım Cumhuriyet Bayramı
20 Kasım Hz. Muhammed’in Doğum Günü
9 Aralık Maldivler Halkının İslamı Kabul Ettiği Gün

Umumi Tuvaletler
Malé’de ve yerleşim olan diğer adalarda, konuklar, restoranlardaki, otellerdeki ya da kafelerdeki tuvaletleri kullanabilir.

Din
Maldivler, nüfusunun %100’ü Sünni Müslümanlardan oluşan bir ülkedir.

Romantizm
Tüm tesislerin sahip olduğu büyüleyici albeni nedeniyle, Maldivler’de romantizm yaşamanız olası bir durumdur. Bazı tesislerin uzmanlık alanı balayı, yıl dönümü ve evlilik yemini paketleridir.

Güvenlik
Konukların değerli eşyaları için her tesiste ve konukevinde kiralık kasa hizmeti bulunur. Özel tesisler, münhasırlıklarını ve emniyetlerini muhafaza etmek amacıyla genelde ziyaretçi kabul etmez. Deniz güvenliği için, konukların sürat teknesiyle seyahat ederken can yeleği giymesi tavsiye edilir.

Sigara
Tesislerde sigara içme konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur; ancak tesisler, binaları içerisinde sigara içilmeyen alanlar ayırırlar. Malé’de okulların, parkların vb.nin yakınında sigara içilebilen alan yoktur. Malé’deki restoranların neredeyse tümünde sigara içilen ve içilmeyen alanlar bulunur.

Yalnız Turistler
Birçok tesis, konukları için etkinlikler düzenler. Dolayısıyla, yalnız seyahat eden turistler Maldivler’de yalnız kalmaz. Yerleşim olan adalarda Maldivlilerle arkadaşlık kurmak oldukça kolaydır.

Alışveriş
Tatil yerlerinde ve adalarda bulunan hediyelik eşya dükkanlarında, ithal deniz kabuğu ürünlerinin ve plaj giysilerinin yanı sıra üzerinde Maldivler baskısı bulunan anahtarlıklar ve tişörtler gibi birçok eşya satılır. Malé’de yer alan STO süpermarketinde ise Hint bademi gibi yerel gıda ürünleri de dâhil, bir turistin ihtiyaç duyabileceği çoğu şey bulunur. Yine Malé’de bulunan MIFCO mağazasında ise, yerel olarak üretilen birçok ton balığı ürünü konserve kutularında ve kavanozlarda satılır. Bunlar gerçek Maldiv yapımıdır ve iyi birer hediye olabilirler.

Vergiler
Konaklama, restoran ve bar faturalarına %12 oranında hükümet vergisi uygulanır.

Taksi
Malé sokaklarında çevirebileceğiniz taksilerin ücreti yolculuk başına 25 rufiyaadır. Aynı zamanda Hulhulmalé’de, Han’da ve yerleşimin olduğu diğer büyük  adalarda da taksi bulabilirsiniz.

Telefon kodu
Yurt dışından Maldivler’i aramak için önce 00960’ı tuşlayın, ardından da yerel numarayı çevirin.

Zaman dilimi
Maldivler, GMT’den beş saat(+5) ileridedir.

Vergiler
Konaklama, restoran ve barda %12’lik Hükumet Vergisi uygulanır. Tatil köylerinde, turistik otellerde veya LiveAboard gemilerinde kalan konuklar için günde kişi başı 6,00 ABD Doları tutarında Yeşil Vergi alınır. Konuk evlerinde kalan turistler için Yeşil Vergi, kişi başı günlük 3,00 ABD dolarıdır. İki yaş üstü tüm turistler için 25,00 ABD doları tutarındaki yurt dışına çıkış vergisi, uçak bileti fiyatına dahildir.

Turist Bilgileri
Detaylı ve güncel bilgiler ve özel sorular için www.visitmaldives.com adresini ziyaret edin.

Turist Vizesi
Yabancı turistlere, ülkeye girerken 30 günlük bir turist vizesi verilir. Özellikle de gazetecilik ve fotoğrafçılık olmak üzere, başka bir amaçla ülkeye gelecek olan
kişiler önceden vize başvurusunda bulunmalıdır. www.immigration.gov.mv

Su
Şişe mineral suları içmeye hazır şekilde satılır.