Malé’ye Seyahat

Yoğun nüfusu nedeniyle artık iftiharla Malé City (Malé Şehri) olarak anılan Malé, Maldivler’in başkentidir. Havaalanından ya da adalardan gelen tüm ziyaretçiler bu adanın kuzey sahiline gelerek, ana Izzuddeen iskelesini çevreleyen üç adet imitasyon yelkenlinin, modern mimarinin atmosferini belirlediği görkemli manzarayı görür. Sahil boyunca uzanan yüksek binalar, neokolonyal ve modern art deco’dan, deniz kalıntılarını yansıtan fütüristik kulelere kadar çeşitli yapı stillerini temsil eder.

Bu yeni binaların görünümünün ardında, Malé’de bir gezintiye çıkan ziyaretçiler, Maldivler’in kalbini ve ruhunu keşfeder. Devasa bir direğin üzerinde Maldivler bayrağının dalgalandığı şehir meydanı Jumhooree Maidan, oturup sahilde olup biteni izlemek için güzel bir mekandır. Batıda, ada içi deniz taşıtlarının yanaştığı rıhtıma doğru, taze balık, sebze ve yerel lezzetler olan güneşte kurutulmuş ya da tütsülenmiş balık alabileceğiniz pazarlar bulunur.

Adanın içine doğru giden bir sokakta, altın kubbeli İslam Merkezi ve modern Ulusal Müze yer alır. Burası, aynı zamanda bir pulculuk köşesine ve etkileyici bir polis müzesine de ev sahipliği yapması dolayısıyla temel duraklardan biridir. Chandhanee Magu’da, özellikle turistlere yönelik birçok hediyelik eşya dükkanı yer alır.

Daha doğuya gidildiğinde ise sömürgecilik döneminden kalan oyma frizleriyle Başkanın resmi konutu, antik Cuma camii ve Munnaaru olarak bilinen 1674 yapımı büyüleyici minare bulunur. Mavi-beyaz tapınak Medu Ziyaarath, İslam’ı Maldivler’e getiren Abu Barakaath’ın anıtıdır. Halk Meclisi olan Parlamento Binası da buraya yakındır. Sahilin kuzeydoğu köşesinden havaalanına ve Hulhumalé’ye giden vapurlar kalkar.

THulhumalé’yi ziyaret etmek, Maldivlilerin gelecekle nasıl başa çıktığını görmek demektir. Yerleşimin olduğu bu ada, Malé’nin hızla büyüyen nüfusunu iskan etmek amacıyla, ıslah edilmiş arazi üzerine kurulmuştur. Geniş sokakları ve parkları olan adada ulaşım için otobüsler bulunur; LiveAboard safari tekneleri ise limana demirler. Havaalanına giden bir yol bağlantısı vardır. Ayrıca, bu ada ile Malé’nin güneydoğu köşesi arasında bağlantı kuracak bir köprü inşa edilmektedir.

Batı kıyısında, Rasfannu adlı yeni bir plaj açılmıştır. Bu plaj, yol kenarında bulunan bir açık hava spor salona sahiptir ve söz konusu spor salonunun egzersiz aletleri eksiksizdir. Çoğu zaman bekleyen araçlara yük indiren deniz vasıtalarıyla dolup taşan Güney Limanı’nın yakınında Villingili Vapur Terminali bulunur. Villingili, yerleşilecek bir ada olarak alınmadan önce Maldivler’deki ilk tatil adalarından biriydi. Yan yollarının yeşil olması ve gölgede kalması, ayrıca motorlu araçlar tarafından rahatsız edilmemesi nedeniyle bu ada, Malé Şehri’nin yoğunluğundan kaçmak için harika bir yerdir.

Ulaşım

Maldivler’e direkt olarak Avrupa’dan uçabileceğiniz gibi, Orta Doğu üzerinden ve ABD ya da Avustralya bağlantılı büyük Asya havaalanlarından da gelebilirsiniz. Bazı havayolları yalnızca sezonluk kiralanan uçaklar işletmektedir, bazılarının ise Ibrahim Nasir Malé Uluslararası Havaalanına uçan diğer şirketlerle kod paylaşımlı anlaşmaları bulunur.

Adalarda Ulaşım

Havaalanı ile Malé arasında yolcu başı 1 dolara düzenli aralıklarla sefer yapan vapurlar vardır. Diğer vapurlar ise her gün öğleden sonra Malé’den yakındaki adalara gitmekte, sabahları ise Malé’ye geri dönmektedir. Düzenli aralıklarla Malé’deki vapur terminallerinden kalkıp Hulhumalé’ye ve Villingili’ye giden ayrı vapurlar da mevcuttur. Malé’yi dolaşmak için taksi tutabilir veya Hulhumalé’deki otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz.

Tesislerin temsilcileri, konuklarını Ibrahim Nasir Uluslararası Havaalanında karşılar ve tesislerine gitmeleri için onlara iskeleye ya da yerel havaalanına kadar eşlik eder. Yerel taşıma şirketleri ise Trans Maldivian tarafından işletilen deniz uçaklarını kullanan Maldivian (Island Aviation) ve Flyme’dir. Her bir havaalanında, konuklar, kalacakları tesise ya da konukevine sürat teknesiyle götürülmek üzere karşılanır.

Yerel havaalanlarının bulunduğu yerler:
• Dharavandhoo, Atolü
• Fuvahmulah, Gnaviyani Atolü
• Gan, Addu City, Addu Atolü
(uluslararası uçuş imkanları mevcuttur)
• Hanimaadhoo, Haa Dhaalu Atolü
(uluslararası uçuş imkanları mevcuttur)
• Ifuru, Raa Atolü
• Kaadedhdhoo, Gaafu Dhaalu Atolü
• Kadhdhoo, Laamu Atolü
• Kooddoo, Gaafu Alifu Atolü
• Maamigili, Alifu Dhaalu Atolü
(uluslararası uçuş imkanları mevcuttur)
• Thimarafushi, Thaa Atolü