Maldivler’in Tarihi

Hint Okyanusu’ndaki bir kesişim noktasında yer alan adalar, eski zamanlarda, lagünlerin sıcak sularını ve Hindistan cevizi ile balık bolluğunu beğenen ve komşu ülkelerde bulunan denizciler, tüccarlar ve yerleşimciler tarafından ziyaret edilmiştir. Bu insanlar ister gemi kazası nedeniyle bu adalarda mahsur kalmış olsunlar, ister Hindistan, Malezya, Endonezya, Afrika ve hatta Yunanistan ve Roma İmparatorluğu gibi yerlerden sürgün edilerek bu adalara gelmiş olsunlar, hayatta kalmak için mücadele verirken  artışmalara neredeyse hiç zaman kalmamıştır ve böylece adalılardan oluşan rastgele bir ulus ortaya çıkmıştır.

Elde edilen kanıtlara göre, adalar yaklaşık 3.500 yıl önce, M.Ö. 500 yılı dolaylarında yerleşimlere başlayan Ari göçmenler tarafından iskan edilmiştir. Tarihi kalıntılardan, Budistlerin ve Hinduların kendi inançlarını, mantıken Arap yerleşimcilerin de İslam inancını kendileriyle birlikte adalara getirdiği anlaşılmaktadır. Ancak, İslam, 1153 yılına kadar ada halkının resmi dini olmamıştır; adalıların tamamının din değiştirmesi bir 60 yıl daha sürmüştür ve böylece atollerdeki yerleşimciler bazen bir erkek Sultan, bazen de bir kadın Sultan tarafından yönetilen bir ulus haline gelmiştir. Sultanlık makamı hiçbir zaman soydan geçen bir makam olmamıştır. Sultan, kadınların da yer aldığı yönetim konseyi tarafından seçilmiştir.

Maldivler, dünyanın geri kalanının pek fazla ilgisini çekmeden çeşitli hanedanlıklar tarafından yönetilmiştir. Bu dönemlerde balıkçılıkla ve deniz kabuklarının ithal edilmesi de dâhil olmak üzere ticaretle geçim sağlanmıştır. Bu deniz kabukları ise dünyaca kabul gören bir para birimi haline gelmiş ve Maldivler’in Para Adaları lakabını almasına yol açmıştır. Portekizlilerin Hint Okyanusu’na girmesiyle birlikte bu huzur bozulmuştur ve nihayetinde Portekizliler, 1558 yılında adaları istila etmiştir. Bu istila 15 yıl sürmüştür; bu sürenin sonunda, Utheemu adasının bir sakini olan ve Portekiz’e karşı açılan gerilla deniz savaşında Maldivlilerden oluşan bir çeteyi yöneten Mohamed Thakurufaanu Portekizlileri adalardan çıkarmış ve onların ada halkını Hristiyan yapma girişimlerini engellemiştir.

Bunu, 17. yüzyılda Hindistan’dan gelen istilalar izlemiştir fakat Sultan Ibrahim Iskandhar, bu istilalara direnmiştir ve hatta Kannur Racasının bölgesini istila ederek insanları rehin almıştır; bu da Hintlilerin adalara olan merakını 40 yıllık bir süreyle durdurmuştur. 18. yüzyılda Malabarlılar tarafından kısa süreli bir işgal yapılmıştır. Seylan’daki (Sri Lanka) üsleri üzerinden ticaret yapmak isteyen Hollandalılar 1671’de adaları incelemişler, ancak çok kalmamışlardır.

Pondiçeri’de bir kaleleri olan Fransızların, adaları Hindistan saldırılarından korumak için kısa bir süreliğine Malé’deki güçleri atamalarına izin verilmiştir. 19. yüzyılın başlarında Hint Okyanusu’nda Britanya gücü hakim olmuştur. Sultan Mohamed Mueenuddeen II, Britanyalıları uzak tutmak için 1887 yılında Kraliçe Victoria’yı temsil eden Seylan İdarecisi ile mektuplaşarak, Maldivler’in, tamamen işgal altında olan bir sömürge haline gelmese de korunan bir devlet olmanın tadını çıkarmasını sağlamıştır.
Sultanlık, 1953 yılında Eski Başbakan Mohamed Ameen Didi’nin Başkan olduğu bir Cumhuriyet halini almıştır. Birkaç ay sonra ise yeniden Sultanlık gelmiştir. 1965’te Maldivler bağımsızlığını kazanmıştır. Üç yıl sonra Sultanlık tekrar yıkılmıştır ve Ibrahim Nassir Başkan seçilmiştir.

Tarih Çizelgesi

M.Ö. 500
Ari göçmenlerin kalıcı şekilde yerleşmesi
2. Yüzyıl
Batlamyus’un, “Coğrafya” adlı çalışmasında Maldivlerden bahsetmesi
362
Maldivler’in Roma İmparatoru Julianus’a yetki vermesi
662
Maldivler Kralının Çin İmparatoruna hediyeler göndermesi
1153
İslam’ın, Maldivler’de resmi din ilan edilmesi
1342
Faslı seyyah Ibn Battuta’nın ülkeyi bir yıllığına ziyaret etmesi
1498
Portekizli Vasco da Gama’nın Hindistan’a gelmesi
1503
Portekizlilerin, içinde Maldivlilerin de bulunduğu 100 kişiyi yakarak öldürmesi
1558
Portekizlilerin adaları başarılı bir şekilde istila etmesi
1573
Mohamed Thakurufaanu’nun Portekizlileri ülkeden çıkarması
1609
Hindistan’dan Malabarlıların istilaya teşebbüs etmesi
1650
Maldivlilerin, Kannur Racasının bölgesini istila etmesi
1671
Adaların Hollandalılar tarafından incelenmesi
1690
Malabarlıların başarısız istila teşebbüsü
1752
Malabarlıların dört ay süren istilası
1834
Adaların Britanyalılar tarafından incelenmesi
1887
Mektuplaşmalar sonucunda adaların Britanyalılarca korunması
1932
İlk anayasanın uygulamaya koyulması
1953
Cumhuriyet için Sultanlığın yıkılması
1954
Cumhuriyetin tekrar Sultanlık olması
1965
Britanya’dan bağımsızlık kazanılması
1965
Maldivler’in Birleşmiş Milletlere üye olması
1968
Sultanlığın yıkılması ve İkinci Cumhuriyetin kurulması
1968
Ibrahim Nasir’in Başkan seçilmesi
1972
İlk iki tesisin açılması ve böylece turizmin resmen başlaması
1978
Maumoon Abdul Gayoom’un Başkan seçilmesi
1982
Maldivler’in, İngiliz Milletler Topluluğu’na üye olması
1988
Tamil paralı askerlerin yaptığı istilanın püskürtülmesi
2004
Tsunami dalgalarının Maldivler’i yıkıp geçmesi
2008
Mohamed Nasheed’in Başkan seçilmesi
2012
Mohamed Nasheed’in istifa etmesi
2013
Abdulla Yameen’in Başkan seçilmesi.